asrham-09

Ašram (místo, které je věnováno duchovního růstu) Amritapuri vznikl v okolí rodného domku Ammy v malé rybářské vesnici na pobřeží Indického oceánu a stal se centrem duchovních a humanitárních činností Ammy.
Amritapuri je v současné době domovem mezinárodního společenství lidí, které čítá více než 3 000 rezidentů. Mezi ně patří jak mniši, kteří formálně přijali řeholi, tak duchovní adepti, kteří se na mnišský slib připravují, tak i laické rodiny. Ti všichni se zde v praxi setkávají s učením Ammy, studují svatá písma, praktikují meditaci a věnují své síly a schopnosti charitativním projektům.
Amritapuri je rovněž poutním místem pro kohokoli, kdo hledá  duchovní poznání, inspiraci, vnitřní klid či útěchu. Do ašramu každoročně zavítají tisíce lidí z mnoha zemí a mnoha vyznání, aby zde zakusili lásku a soucit, který kolem sebe Amma šíří, a věnovali se tu józe, meditaci a dalším metodám duchovní praxe.

Do Ašramu je možné přijet kdykoli. Amma  však v ašramu není po celý rok, protože často cestuje. Obvykle je v ašramu okolo Vánoc (prosinec) a v srpnu a září.  Pro další informace se podívejte na stránky ašramu v angličtině. (případné konkrétní dotazy rádi odpovíme – kontaktujte nás nebo kontakt na oficiálních stránkách cz.amma.org/ashram)

Adresa Amritapuri

Mata Amritanandamayi Math,
Amritapuri.p.o, Kollam,
Kerala, India, 690546.
Phone. +91-476-289-7578, +91-476-289-6399

Jak se dostat do Amritapuri

Amritapuri leží v jižní Indii ve státě Kerala u obce Vallikavu, resp. Parayakadavu.

 

Nejvýznamnější letiště v blízkosti je Cochin Airport (COK) (140 km severně od Amritapuri). Nejbližší letiště je v Trivandrumu (110 km jižně od Amritapuri). Z letiště Cochin je možné si objednat přímé taxi, které stojí 4000 Rs. (1360 Kč, 1Rs.= 0,34 Kč, ceny léto 2017, ceny se neustále zvyšují), z letiště Trivandrum stálo taxi 2700 Rs. (900 Kč).

Nejbližší železniční stanice od Amritapuri jsou Kayankulam (12 km severně od Amritapuri, někdy psáno Kayamkulam) a Karunagapally (10 km jižně od Amritapuri). Odtud jezdí autobusy: z Kayankulam Railway Station k Amrita Setu Bridge nebo z Karunagapally jezdí do Vallikkavu nebo Parayakkadavu. Dále ze železničních nádraží jezdí malé autorikši.

Z našich zkušenosti plyne, že častěji se pro lety z ČR / Evropy používá letiště Cochin, které je svojí kapacitou větší. Cena taxi je velmi drahá k poměru k cenám běžných indických dopravních prostředků. Taxi má ale výhodu, že zaveze z letiště přímo do ašramu, aniž byste museli cokoli řešit.

Na druhou stranu cesta obyčejnými dopravními prostředky vyjde podstatně levněji a pro některé může být i poučná. Cesta autobusem a vlakem může být i desetkrát levnější, na druhou stranu  je nutné vícekrát přestupovat a možná bude nutné se v některých situacích zeptat lidí (nápisy jsou někde na autobusech pouze v Devanagari, tedy v indickém písmu, ale téměř všichni anglicky rozumí).

Příklad cesty bez taxiku z Cochin Airport může vypadat takto:

1. Bus z Cochin Airport do Aluva nebo Ernakulam Junction (Cochin Airport je totiž od samotného Cochinu (Fort Cochin) asi 40 km severně). Aluva je pravděpodobně nejbližší železniční stanice. Ernaculam Junction je významný železniční uzel. (Některý autobus vás může dovézt pouze na autobusové nádraží (Bus Stand), odkud musíte dojít pěšky na železniční nádraží (resp. vzít si rikšu do 50 Rs.). Cena lístku na autobus z Cochin Airport do Ernakulam je okolo 30 -40 Rs./os. (lístky se kupují v autobuse, konduktor vám ukáže, kde vystoupit).

2. Vlak z Ernakulam (např. South Railway Junction) do Kayankulam (101 km, okolo 3-4 hod.). Cena vlaku v nejnižší třídě (Second ordinary tedy General class) je 25 Rs./os. (tato třída je někdy celkem plná). Ve vyšší třídě (Sleeper) je cena okolo 200 Rs. (stále velmi levné). (Lístky se kupují na nádraží.)

3A. Z Kayankulam Railway Station do Amritapuri  (12 km) vzít rikšu za 250 – 280 Rs./rikša (Tato cena je v poměru na běžnou Indii vyšší, ale to je tím, že je tam hodně cizinců, lze i smlouvat pro lepší cenu)

3B. Z Kayankulam Railway Station jet autobusem do Amritapuri (při příjedu pozdním vlakem už přímý autobus pravděpodobně nepojede, proto bude potřeba vzít rikšu z Kayankulam Railway Station na Kayankulam Bus Stand  (30 -50 Rs., asi 2 km) a poté bus do Vallikkavu (do 30 Rs.) nebo z Kayankulam Bus Stand nasednout na bus, který jede po silnici NH66 na jih (směr Trivandrum) a nechat se vyhodit nejblíže Amritapuri (18 Rs.), a pak dojít nějaké 4 km pěšky / resp. odtud jet rikšou do 100 Rs. (lísky se kupují v autobuse u konduktora, který vám řekne, kde vystoupit). (Pokud se budete ptát rikšáků/taxikářů, jestli tam jede autobus, někteří vám mohou lhát).

Celková cena: 1+2+3A = 40 Rs. + 25 Rs. + 280 Rs. = 345 Rs.  = 100 Kč (v případě lepší třídy ve vlaku bude cena 180 Kč., bez použití rikši může být i za cenu okolo 50 Kč/os.) (Ceny se také liší podle klimatizovaných/neklimatizovaných busů atd.)

Oproti ceně taxíkem (1360 Kč, okolo 3 hod) ale bude cesta určitě delší (hrubý odhad je 6 hodin až celý den) a některým lidem, kteří nejsou zvyklí na indické podmínky, může připadat dobrodružná. Indie ale za posledních 25 let udělala obrovský modernizační pokrok a Kerala je jedna z nejvyspělejších zemí v Indii, proto není potřeba podléhat geografické imaginaci o „zaostalé orientální“ zemi. Přesto je radno nepodceňovat pobyt v cizí zemi a být dostatečně opatrný a dále se informovat o cestování v Indii z dalších zdrojů (např. nacaj.cz).

Pokud už si objednáte taxi, je lepší si objednat taxi z ašramu. Máte cenu jistou, někdo Vás bude čekat přímo na letišti, protože se dopředu registrujete a navíc je část peněz pravděpodobně věnována na dobročinné účely. Druhou možností je tzv. předplacené taxi na letišti u „Airport Taxi Service Counter“ tzv. „Prepaid taxi“ do „Mata Amritanandamayi Ashram” v Amritapuri. V Indii jezdí hodně autobusů, takže je možné použít i jiné kombinace (například celou cestu jet autobusem/resp. použít autobus z vlaku z Karunapagally do Parayakkadavu (do 20 Rs., ale je potřeba se zase dostat z Karunapagally Railway Station na Karunapagally Bus Stand). Cesta se také může měnit podle denní doby, kdy bude výhodné použít jiný autobus / resp. bude potřeba použít taxi na určitou část trasy (například při cestě z Amritapuri do Cochin Airport bylo potřeba jet autobusem z Aluvy do Athani a poté taxikem na letiště, protože žádný autobus v pozdních večerních hodinách už nejel, v jinou denní dobu tam pravděpodobně nějaký jezdí.)

Z Vallikavu je potřeba přejít po schodech most (Amrita Sethu Bridge) přes backwaters (keralské stojaté vody a kanály). Pokud pojedete do Parayakadavu po silnici podél pobřeží, přejedete backwaters autem po jiném mostě a dostanete se do ašramu bez nutnosti překonávat most Amrita Sethu pěšky.

Do ašramu se lze také dopravit turistickou lodí po keralských kanálech. Po celý rok kromě období 1.6. – 31.8. jezdí každý den lodě z Aalapuzha do Amritapuri: Odjezd okolo  10:30, příjezd mezi 15:00- 15:30, cena 270 Rs. Info zde.

Pokud pobyt v ašramu plánujete dopředu, je lepší se zaregistrovat zde (zároveň s registrací je možné přímo objednat taxi).