Sri Mata Amritanandamayi, krátce nazývaná Amma, je v současné době jedním z nejznámějších duchovních představitelů.

Díky lásce a požehnání, které rozdává, si  získala  srdce milionů  lidí na celém světě. Několikrát měla projev na konferenci OSN, v roce 2002 obdržela cenu Gandhieho – Kinga za nenásilí a mírotvorné aktivity a v roce 2010 jí byl v New Yorku udělen doktorát za přínos v oblasti lidských práv. V dnešní době je pokládána za novou Matku Terezu.

V průběhu posledních 35 let, Amma objala více než 30 miliónů lidí ze všech zemí světa. Stanice BBC se zeptala, „Proč objímáte lidi?“, odpověděla: „Zeptejte se řeky, proč plyne. Plyne, protože to je její přirozenost. Podobně je to se mnou. Matka nemůže jinak než své děti milovat.

Amma a bývalý indický prezident A. P. J. Abdul Kalam

Její neúnavná práce inspirovala různé charitativní aktivity, díky kterým lidé nachází štěstí a pokoj, který pochází  z pomoci druhým. Amma učí, že Nejvyšší princip je ve všem živém i neživém. Nejznámější charitativní organizací je Embracing the World, která poskytuje humanitární pomoc obětem přírodních katastrof, epidemií, hladomorů, sociálně znevýhodněným vrstvám společnosti a umožňuje plošné vzdělávání, čímž se významně podílí na růstu gramotnosti zejména u nižších vrstev indické společnosti. Představení charitativních projektů se pravidelně účastní nejvyšší političtí představitelé Indie i zahraničí. Více informací naleznete zde..

Filozofie

Amma se narodila roku 1953 v malé rybářské vesnici v indickém státě Kerala. Své dětství i mladistvá léta trávila intenzivní duchovní praxí. Již jako mladá dívka byla často pohroužena v hluboké meditaci. Ve věku pěti let začala komponovat mystické náboženské  písně.  Intenzivně z ní vyzařovala milost a soucítění. Již jako malé dítě dělala

Daršan

vše, aby zmenšila utrpení starých lidí ve vesnici. Prala prádlo starým sousedům, koupala je, nosila jim jídlo a nové oblečení z rodného domu. Tento zvyk rozdávat věci jí přinášel mnoho utrpení. Byla často bita a kárána za rozdávání rodinného majetku.

Její filozofické východisko je univerzální. Když se ptají na její náboženství, odpovídá, že jejím náboženstvim je láska.  Nežádá, aby lidé věřili v Boha a nebo měnili víru, ale aby věřili ve vlastní přirozenost a v sebe sama.

Desítky tisíc lidí trpělivě čekají v řadě, často přes celou noc do ranních hodin, aby dostali její požehnání.  Amma vydrží tento daršam udělovat bez odpočinku mnoho hodin, dokud se nedostane na všechny. V některých měsících sedí takto pravidelně 24 hodin během celého programu, kdy udělí daršam 40 až 50 tisícům příchozích.

Amma každý rok tráví deset měsíců na cestách po všech kontinentech a pomáhá lidem řešit jejich problémy.

Základní životopisné informace, přehled o charitativních aktivitách naleznete  zde  (shrnutí pro novináře, v angličtině, pdf, 2013)

„Láska je naše pravá přirozenost. Láska nezná hranice kast, náboženství, ras a národů. Všichni jsme perly navlečené na téže niti lásky“ Amma