13 předsevzetí k moudrosti

Bohatství, zdraví a moudrost: klíče ke šťastnému a klidnému životu

Amma, Amritapuri, 13. 10. 2024, výtah z projevu k Navarátrí

„Během svátku Navarátrí uctíváme neomezenou sílu, z které vzniknul vesmír, která rodí a udržuje vše cítící i necítící. Tato síla je při slavnosti uctívána v podobách Durgy, Lakšmí a Sarasvati.

Matka představuje i v běžném životě pro rodinu klíčový pilíř síly. Svým dětem předává duševní sílu, dobré hodnoty, duchovní bohatství i základní životní lekce. V indické filozofii je ztělesnění mateřství pro zdroj a příčinu vesmíru znázorněno principem Jagadamba (matka vesmíru).

Podoby Durgy, Lakšmí a Sarasvatí představují tři síly, které sídlí v lidských bytostech: síla poznání (jñāna-śakti), síla vůle (icchā-śakti) a síla jednání (kriyā-śakti). Bohyně Lakšmí představuje icchā-śakti. Bohyně Durgā představuje kriyā-śakti. A bohyně Sarasvatí představuje jñāna-śakti.

Naše tělo a mysl vyžadují sílu k provedení jakékoli činnosti. Chcete-li získat bohatství – mysl a vůle potřebují sílu. K získání poznání musí být otevřené i srdce.

Bez ohledu na to, kolik fyzického zdraví, bohatství nebo vzdělání člověk má, pouze s pomocí moudrosti můžeme zajistit lásku, trpělivost a soucit, které jsou potřebné k tomu, aby mohl člověk mohl dělat šťastné i ostatní. Potřebujeme očistit mysl, udělat ji jednobodovou a zničit nevědomost. Mysl je často přirovnávána k jezeru nebo zrcadlu. Pokud je voda v jezeře kalná, neuvidíme jeho dno. Ani slunce se pořádně neodrazí na jeho povrchu. Stejně tak mysl zahalená hmotnými touhami a sobeckými myšlenkami nemůže jasně myslet nebo rozpoznat své vlastní nedostatky. Stejně jako zaprášené zrcadlo neodráží správně náš obraz, nečistá mysl nemůže správně odrážet světlo Já.

Máme tendenci se stát soudcem, pokud jde o chyby druhých, ale argumentovat jako právník, pokud jde o naše vlastní. Místo toho bychom se měli snažit napravit své chyby, stejně jako se díváme do zrcadla, abychom si očistili obličej. Díváme se do zrcadla a snažíme se, aby náš obličej byl co nejkrásnější. Podobně bychom měli mít moudrost, abychom viděli své vnitřní sklony a očistili svou mysl.“

Amma poté uvedla seznam předsevzetí, která vedou k životu naplněnému mírem a štěstím. Měli bychom je v tento příznivý den přijmout a praktikovat po celý rok a tím přinášet požehnání do našich životů.

První předsevzetí: Pevně si ve své mysli uvědomte, že nejste pomíjivým tělem. Když se vás hluboce zakoření přesvědčení: „Jsem Já, které se projevuje v tomto těle“, budete schopni překonat všechny omezení.

Druhé předsevzetí: Upevněte v sobě přesvědčení, že nikdo není od nás oddělen. Uvědomte si, že všichni tvoří jednotu. I když nejsme schopni všechny milovat, nesmíme se aspoň na nikoho zlobit nebo být na někoho naštvaní. Musíme všechny přijmout s jejich úrovní takové jací jsou.

Třetí předsevzetí: Zůstaneme klidní a nebudeme nervózní i v momentech, když věci nejdou tak, jak jsme čekali. Rozhodneme se pro přístup přijmout vše, co k nám přichází. Užijme si nejistotu života.

Čtvrté předsevzetí: Mějte v životě cíl. Udržujte v mysli tento cíl a zaměřte pozornost na přítomný okamžik.

Páté předsevzetí: Vždy myslete pozitivně. Uvědomte si, že vytváříme náš vnitřní svět a ten se zásadně podílí na prožívání našeho vnějšího světa.

Šesté předsevzetí: Buďte opatrní na používání slov při komunikaci s ostatními. Když mluvíte, poslouchejte slova, která z vás vychází.

Sedmé předsevzetí: Znovu opakujme pozitivní předsevzetí v naší mysli. Snažme se dělat naše činnosti s podobným postojem jako při modlitbě.

Osmí předsevzetí: Vyhraďme si dostatečný čas k meditaci a všímavému tichu. Pomůže nám to s rozvojem vnitřní síly.

Deváté předsevzetí: Snažte se ostatním odpustit chyby. Kromě toho si odpusťte i vaše chyby a snažte se je napravit.

Desáté předsevzetí: Pozorujte vaši mysl a provádějte introspekci. Stejně jako si každý den čistíme zuby, snažme se udržovat čistou i naši mysl.

Jedenácté předsevzetí: Dávejte pozor i na své fyzické zdraví. Dostatečně cvičte a rozumně jezte v pravidelný čas. Když se pevně rozhodněte, dokážete to splnit.

Dvanácté předsevzetí: Opusťte přehnanou kritiku vlastní osoby a milujte sebe sama.

Třinácté předsevzetí: Dívejte se ostatní jako na různé projevy božství, kdykoli to je možné a na základě toho ostatní milujte. Díky tomu se ve vás vytvoří schopnost být pokorný a trpělivý.

Ať jsou všichni schopni díky tomu vést požehnaný život. Musíme se o to snažit, pamatovat na to, podporovat to, probudit to a dostat to do praxe našich životů skrz univerzální duchovní principy. Ať se nám podaří to dokázat a ať božská milost požehná mé děti, aby toho dosáhli.“

zdroj: https://www.amritapuri.org/85561/24vijaya.aum