Mata Amritanandamayi Devi, zvaná Amma, je indická duchovní učitelka a zakladatelka široké mezinárodní sítě humanitárních aktivit Embracing The World. V Indii se Amma těší velkému respektu a mezi její příznivce a osobní žáky se řadí významní státníci, včetně bývalého indického prezidenta, mnozí umělci, podnikatelé a vědci. Je zde považována za takovou duchovní osobnost jako byli v moderní Indii na příklad Ramakrishna nebo Ramana Maharishi. Velmi populární je dnes již Amma také v zahraničí, kde ji média nazývají „objímající svatá žena“ (Hugging Saint) a kde jí byla za její humanitární aktivity v roce 2002 udělena prestižní cena OSN.

Veřejná vystoupení Ammy probíhají jako několikadenní benefiční festivaly s pestrým duchovním a hudebním programem. Navštěvují je každoročně statisíce lidí v desítkách metropolí po celém světě, od Evropy po USA, od Indie po Japonsko. Vstup je zdarma a každý z účastníků se může s Ammou krátce osobně setkat, promluvit s ní nebo jen přijmout její požehnání v podobě prostého „mateřského“ objetí. Říká se, že takto objala již přes 30 miliónů lidí. A tisíce z nich inspirovala k cestě sebepoznání a vnitřního růstu nebo k humanitární práci na pomoc trpícím či přírodními katastrofami postiženým lidem celého světa.Poselství Ammy by se dalo shrnout slovy – konečným smyslem lidského života je poznání naší pravé podstaty, která je zdrojem trvalého štěstí, sebedůvěry, životní moudrosti a soucítící lásky ke všemu životu. Dle Ammy nejde o žádné nové učení, ale o prastaré a univerzální poznání, které je přítomno v jádru všech náboženství. Za Ammu však více mluví její činy než slova. Každý, kdo chce, může na vlastní oči pozorovat, jak Amma po mnoho, někdy i více jak 20 hodin, téměř bez přestávky a bez ohledů na své vlastní fyzické potřeby přijímá jednoho po druhém z tisíců návštěvníků svých programů. Bez stopy únavy a doslova zářící štěstím, které se nakažlivě šíří kolem ní. Ti, kdo to zažili, mluví o nepopsatelné atmosféře míru, pokoje a radosti.

a101malyMata Amritanandamayi Devi, zvaná Amma, je indická duchovní učitelka a zakladatelka široké mezinárodní sítě humanitárních aktivit Embracing The World. V Indii se Amma těší velkému respektu a mezi její příznivce a osobní žáky se řadí významní státníci, včetně bývalého indického prezidenta, mnozí umělci, podnikatelé a vědci. Je zde považována za takovou duchovní osobnost jako byli v moderní Indii na příklad Ramakrishna nebo Ramana Maharishi. Velmi populární je dnes již Amma také v zahraničí, kde ji média nazývají „objímající svatá žena“ (Hugging Saint) a kde jí byla za její humanitární aktivity v roce 2002 udělena prestižní cena OSN.

Veřejná vystoupení Ammy probíhají jako několikadenní benefiční festivaly s pestrým duchovním a hudebním programem. Navštěvují je každoročně statisíce lidí v desítkách metropolí po celém světě, od Evropy po USA, od Indie po Japonsko. Vstup je zdarma a každý z účastníků se může s Ammou krátce osobně setkat, promluvit s ní nebo jen přijmout její požehnání v podobě prostého „mateřského“ objetí. Říká se, že takto objala již přes 30 miliónů lidí. A tisíce z nich inspirovala k cestě sebepoznání a vnitřního růstu nebo k humanitární práci na pomoc trpícím či přírodními katastrofami postiženým lidem celého světa.Poselství Ammy by se dalo shrnout slovy – konečným smyslem lidského života je poznání naší pravé podstaty, která je zdrojem trvalého štěstí, sebedůvěry, životní moudrosti a soucítící lásky ke všemu životu. Dle Ammy nejde o žádné nové učení, ale o prastaré a univerzální poznání, které je přítomno v jádru všech náboženství. Za Ammu však více mluví její činy než slova. Každý, kdo chce, může na vlastní oči pozorovat, jak Amma po mnoho, někdy i více jak 20 hodin, téměř bez přestávky a bez ohledů na své vlastní fyzické potřeby přijímá jednoho po druhém z tisíců návštěvníků svých programů. Bez stopy únavy a doslova zářící štěstím, které se nakažlivě šíří kolem ní. Ti, kdo to zažili, mluví o nepopsatelné atmosféře míru, pokoje, radosti apod. více

_________

Bud’te soucitní k přírodě a každý den se snažte mít radost

Novoroční projev, 1.1. 2014 Amritapuri

Pouhým otočením listu v kalendáři nic nezměníme. Zlost, chamtivost a žárlivost v nás, jsou tím, co převrací „dobré časy“ ve „zlé“. Potřebujeme mít v životě vyšší cíle. Představte si lod‘ na oceáně, s plachtou namířenou tak, aby skvěle chytla vítr. Ale pokud její kapitán neví do kterého přístavu namířit, bude jen pokračovat v plavbě po oceánu. Bez cíle, nehledě na to jak pěkně pluje, vše bude marné. Jsou to naše cíle, které nám dávají nadšení, sílu a energii. Celý projev

__________

Pomoc postiženým HIV v Nairobi

Plákenya-1392malynovaný projekt domova pro opuštěné děti dokončen. Amma při své návštěvě v keňském hlavním městě zdůraznila nutnost pomoci dětem, na kterých se podepsala epidemie viru HIV. Epidemie AIDS v Keni za sebou zanechala více než milion dětí bez rodiny a prostředků. Náklady na živobytí jsou palčivým problémem nejen u rodin postižených epidemií. Životní náklady stále rostou a hladomor v letech 2008-2009 vyhnal ceny potravin do neúnosné výšky. Mnoho rodičů je tak nuceno posílat své děti místo do školy do práce. Více informací naleznete zde.

PŘEHLED HUMANITÁRNÍCH AKTIVIT AMMY

Video o Ammě (česky)

Dokumentární film o Ammě 2016 (anglicky)

Hum. aktivity Amma 2015

2015-hum-aktivity

Amma v 2.12.2014 v  Římě podepsala s dalšími náboženskými představiteli deklaraci proti modernímu otroctví

Aktuální příspěvky můžete nalézt v sekci aktuálně

Film o humanitární činnosti Ammy (anglicky)

 Proběhly: Meditační kurzy IAM listopad, prosinec 2014

Proběhlo víkendové cvičení integrální jógy v Rožmitále pod Třemšínem 20.-22.6.

_____

Daršan, film o Ammě z roku 2005 od režiséra Jana Kounena na Youtube s českými titulky

 

Základní životopisné informace, základní přehled o charitativních aktivitách naleznete  zde  (shrnutí pro novináře, pdf, anglicky, 11 stran, 2013)

_____

Iinformační brožura o humanitárních aktivitách Ammy  zde (pdf, více textu,anglicky, 51 stran, 6 MB, 2013).

 

Br. Shubamrita v Praze

shubji1 w200pxProběhlo setkání s Br. Shubamritou v pražském hotelu Step. Více informací naleznete zde. Text přednášky zde.